کاخ تمیشان

 اين‌ کاخ‌ در ۵ کيلومتري‌ شهرستان‌ نور واقع‌ شده‌ و در دوران‌ سلطنت‌ پهلوي‌ دوّم‌ به‌ دستوراشرف‌ (خواهر محمّد رضا شاه‌) ساخته‌ شده‌ و در زمره‌ مجموعه‌ کاخ‌ هايي‌ است‌ که‌ امروزه‌ در اختيار بنيادجانبازان‌ قرار گرفته‌ است‌. محوطه‌ کاخ‌ بسيار بزرگ‌ و داراي‌ استخر، اصطبل‌ و محل‌ اقامت‌ نگهبانان‌ است‌.روبروي‌ آن‌ بناي‌ زيبا و بزرگ‌ ديگري‌ وجود دارد که‌ در کنار ساحل‌ درياي‌ خزر ساخته‌ شده‌ و به‌ عنوان‌ پلاژاختصاصي‌ سلطنتي‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گرفت‌. ساختمان‌ اين‌ بنا از نظر طراحي‌ و تزئينات‌، زيبايي‌ خاصي‌ داردو با ساير ارزش‌هاي‌ هنري‌ و معماري‌ آن‌ برابري‌مي‌کند.درباره شهر یوش زادگاه نیما یوشیج

يوش در فاصله 5 کيلومتري غرب بلده و در مسيري است كه منتهي به جاده کندوانمي شود. علاوه بر جذابيت هاي طبيعي، زادگاه نيما يوشيج شاعر معروف و نوپرداز معاصردر آنجا قرار دارد و همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است . خانه نيما که آرامگاه وي نيز مي باشد از بناهاي متعلق به اواخر دوره صفويه است که با ويژگي هاي سنتي منطقه کوهستاني نور ساخته شده و با پلان مربع شکل داراي يک حياط مرکزي و اتاق هاي متعدد در اطراف حياط مي باشد. عناصر تزئيني آن شامل آجرکاري ، گچ بري ، رنگ کاري ، خراطي ، ارسي هاي زيبا و آينه کاري است كه آثار مهم کشور مي باشد .
قلعه بلده

بر روي ارتفاعات شمالي مشرف بر شهر بلده يک قلعه عظيم به چشم مي خورد که از معروفترين و بزرگترين قلعه هاي به جاي مانده در شمال ايران است . اين قلعه تا اوايل دوره صفويه داير و مسکوني بوده و مرکز يکي از مقتدرترين قدرتهاي محلي آن روز ايران محسوب مي شد.
مربوط به پارک جنگلی نور 4 درکيلومتر 5 نور به محمودآباد و در شرق نور با مساحت حدود 4000 هکتار از اوايل دهه 50 شمسي مـورد بهره برداري قرار گرفته و از نظر وسعت يکي از بزرگترين پارک هاي خاور ميانه است . انواع گونه هاي جنگلي مانند افرا ، ممرز، توسکا، انجيلي و ... در آن يافت مي شود . رستوران مجهز و زيبا ، آلاچيق هاي متعدد چوبي پارک هاي بازي کودکان ، مسجد ، زمين هاي ورزشي از جمله امکاناتي است که آن را به يکي از تفرجگاههاي مهم شمال ايران بدل کرده است . در ابتداي ورودي غربي پارک که از جاده اصلي نور محمودآباد جدا مي شود ، سردر زيباي سنگي با ويژگي هاي معماري و پوشش چوبي ساخته شده که ديدني است.

آبشار آب پری

براي رسيدن به آبشار آب پري بايد فاصله 5 کيلومتري شهر نور تا شهر رويان را پيمود ، يک خيابان در وسط شهر کوچک رويان در حاشيه غربي پل و رودخانه به طرف جنوب از مسير اصلي نور به نوشهر جدا مي شود که پس از ساخت آسفالت 8 کيلومتري در کنار رودخانه ، کوه و دره جنگلي به آبشار آب پري مي رسد ، اين مسير به نام گلندرورد و سوردار معروف است . جريان آب در شيب سنگي 60 درجه کوه منظره زيبايي را ايجاد کرده و دانه هاي سنگي در پايين جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلي در سينه کش آن منظره رويايي را پديد آورده است .

آب گرم روستای لاویج

روستاي ييلاقي لاويج در25کيلومتري جنوب چمستان در ميان دره هاي جنگلي و زيباي البرز قرار دارد . در کيلومتر 3 چمستان به نور يک مسير زيباي آسفالته به طرف جنوب از جاده اصلي منشعب مي شود که با عبور از پارک جنگلي کشپل به لاويج ختم مي شود . آب هاي گرم لاويج به دليل خواص بالاي درماني براي دردهاي استخوان و مفاصل و بيماري هاي پوستي همواره گردشگران فراواني را در تمام فصول سال به خود اختصاص داده است ، امکاناتي مناسب نيز در آن منطقه براي اقامت و استفاده از آب معدني ايجاد شده است. جاده چمستان به لاويج از پارک کشپل مي گذرد و از ميان جنگل عبور مي کند به همين دليل فضاي دلپذيري را براي گردشگران فراهم مي سازد .

بقعه آقاشاه بالو زاهد

اين بقعه در 3کيلومتري شرق چمستان واقع شده است . شهر چمستان در 15 کيلومتري شرق نور قرار دارد و مسير آسفالته آن از داخل شهر نور آغاز و پس از عبور از مسيري زيبا به چمستان رسيده وپس از طي 15 کيلومتر به شهر چمستان ختم مي گردد . بقعه مذکور در ضلع شمالي و مجاور با جاده قرار دارد. آقا شاه بالو از عرفاي اواخر قرن 7 و اوايل قرن 8 هجري قمري و مرشد شيخ حسن جوري چهره اصلي نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است . بناي آجري با گنبدي مخروطي و تزئينات کاشيکاري بر روي مرقد آقا شيخ بالو زاهد ساخته شده که از آثار مهم تاريخي مازندران به شمار مي رود .

پارک جنگلی کشپل

در ابتداي جاده آسفالتي لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد ، حاشيه زيباي ساحل رودخانه لاويج رود ، وجود چشمه هاي پرآب با زلالي ويژه ، امکانات نسبي اقامت و پارک بازي کودکان اين پارک را به تفريحگاه مردم منطقه و مسافران غير بومي تبديل کرده است .

فیل سنگی

در مرکز روستاي لاويج قطعه سنگ بزرگي وجود دارد که براثر عوامل و فرسايش طبيعي به شکل فيل نشسته بر زمين خودنمايي مي کند که مسافران اين روستاي خوش آب و هوا از اين منظره طبيعي و منحصر به فرد نيز ديدن مي کنند . البته بعد از گذر از آب گرم لاويج با حداقل ده دقيقه پياده روي مي توانيد از فيل سنگي هم ديدن نماييد.

 

پارک جنگلی نور

درکیلومتر 5 نور به محمودآباد و در شرق نور با مساحت حدود 4000 هکتار از اوایل دهه 50 شمسی مـورد بهره برداری قرار گرفته و از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک های خاور میانه است . انواع گونه های جنگلی مانند افرا ، ممرز ، توسکا ، انجیلی و ... در آن یافت می شود . رستوران مجهز و زیبا ، آلاچیق های متعدد چوبی پارک های بازی کودکان ، مسجد ، زمین های ورزشی از جمله امکاناتی است که آن را به یکی از تفرجگاههای مهم شمال ایران بدل کرده است . در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سردر زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .