امروزه فناوری اطلاعات به عنوان یکی از فناوری های نوین بشری، در حال تاثیر گذاری بر روی تمام جنبه های مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی جوامع می باشد . در همین مسیر فناوری اطلاعات با ورود خود به سازمان ها نیز تاثیرات فراوانی بر حوزه های مختلف عملکردی سازمان بالاخص مدیریت منابع انسانی سازمان ها داشته است که این امر موجب گردیده که مدیران سازمان ها توجه ویژه ای را در خصوص بهره گیری و نیز مدیریت هر چه بهتر فناوری اطلاعات در سازمان خود مبذول دارند. در حال حاضر واحد های آی تی در یک سازمان علاوه بر حفظ و نگهداری سیستم های رایانه ای، شبکه ها و سخت افزار های به کار گرفته شده در سازمان بخش عمده ای از توان خود را صرف توسعه بهره برداری های سازمان از فناوری های نوین در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات می نمایند . واحد های آی تی با به کار گیری فنآوری اطلاعات در سازمان موجب افزایش دقت و سرعت عملکرد های گوناگون سازمان شده همچنین اطلاع رسانی گسترده، ارزیابی دقیق و کنترل سازمان را ممکن می سازند.
یکی دیگر از جنبه های مثبت دایر نمود واحد های آی تی در سازمان و به دنبال آن بهره گیری هر چه بهتر و بیشتر از فنآوری اطلاعات در سازمان عبارت است از تغییرات مثبت در اجرای فرایند های سازمانی که در این میان به مهمترین این فرایند ها اشاره می گردد . واحد فنآوری اطلاعات در سازمان بستر مناسب برای مکانیزه شدن فرایند های سازمان را فراهم می آورد، سرعت و دقت انجام فرایند های سازمان را افزایش می دهد، مشاغل مجازی و همکاری های راه دور را ممکن می سازد، تعاملات سازمان را افزایش می دهد، بازخورد های فوری تعاملات را سرعت می بخشد، مدیریت دانش را در سازمان محقق می نماید، محاسبات مالی و ... را بدون خستگی و وقفه به انجام می رساند و نهایتا اینکه اطلاعات را در سطوح مختلف سازمان به اشتراک می گذارد.
وظائف دپارتمان IT بهسازان سفینه سلامت:
•    ارتباط مستقیم و فوری با سهامداران محترم شرکت
•    انجام تعاملات تحت وب درون و خارج از شرکت
•    بررسی و پاسخ به درخواست های سهامداران
•    پشتیبانی نرم افزاری از کلیه نرم افزارهای کاربردی مورد استفاده در شبکه و مراکز شامل ( اتوماسیون اداری، وب سایت، حضور و غیاب، حسابداری حقوق و دستمزد و...)
•    نصب ، تنظیم و تغییر نرم افزارهای شبکه، بانکهای اطاعاتی و سایر سیستم ها
•    نگهداری و مدیریت شبکه
•    رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کلیه سیستم های رایانه و شبکه
•    استفاده از امكانات قابل ارائه توسط فناوري اطلاعات در ساختمانها، به منظور ايجاد محيطي مناسب تر براي زندگي       
سيستم مديريت هوشمند ساختمان با بكارگيري آخرين فناوري ها در صدد آن است كه شرايطي ايده آل همراه با مصرف بهينه انرژي در ساختمان ها پديد آورد(اين سيستم ضمن نظارت بر بخش هاي مختلف ساختمان و ايجاد شرايطي مناسب با ارائه خدمات همزمان ، سبب بهينه سازي مصرف انرژي، ارتقاي سطح كارآيي و بهره وري دستگاهها، ارزش افزوده و امكانات موجود در ساختمان مي شود).